wersja testowa serwisu

Ubezpieczenie na życie – sprawdź, dlaczego warto je wykupić?

Zdjecie-ele24

​Ubezpieczenie na życie to produkt, który w dużej mierze minimalizuje finansowej konsekwencje niektórych zdarzeń i pozwala na otrzymanie pomocy materialnej, gdy zajdzie taka konieczność. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tego typu polisie, dzięki czemu będziesz lepiej poinformowany podczas wyboru odpowiedniego produktu.

Czym jest ubezpieczenie na życie?

W dużym skrócie polisa na życie jest swoistego rodzaju zabezpieczeniem finansowym na wypadek wystąpienia określonych w umowie sytuacji. Najczęściej chodzi o:

Co znajdziesz w ubezpieczeniu na życie?

Standardowa polisa składa się z umowy podstawowej oraz rozszerzeń. Jeśli chodzi o podstawową ochronę, to dotyczy ona przede wszystkim śmierci osoby ubezpieczonej. Tak jak, pisaliśmy wyżej, w takiej sytuacji pomoc finansowa jest kierowana do rodziny lub osób uposażonych.

Rozszerzenia to z kolei wszystkie inne ryzyka, które klient chce umieścić w umowie. Ubezpieczalnie są dosyć elastyczne w rozszerzaniu zakresu gwarantowanej ochrony. Najczęstsze dodatki do standardowej umowy to:

 • śmierć w wyniku wypadku,
 • śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego,
 • poważna choroba,
 • uszkodzenie ciała,
 • pobyt w szpitalu,
 • rehabilitacja,
 • assistance medyczny,
 • narodziny dziecka,
 • wypadek przy pracy,
 • niezdolność do wykonywania pracy,
 • trwałe inwalidztwo.

Kiedy działa ubezpieczenie na życie?

Jednym z największych atutów tego typu ubezpieczenia jest zasięg działania. Polisa na życie działa na całym świecie. Wyjątkiem mogą być jednak usługi assistance, które najczęściej są związane z konkretnym krajem.

Jeśli chodzi o moment, w którym ubezpieczenie zaczyna działać, to jest nim moment opłacenia składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe uruchamiają swoje produkty, gdy mają zaksięgowane na swoim koncie pieniądze. Zazwyczaj nie zajmuje to więcej niż 1 dzień. Umowy są zawierane na 12 miesięcy, ale istnieją firmy, które bez problemu sprzedają polisy na krótsze okresy.

Co wpływa na cenę polisy?

W tej kwestii musisz wiedzieć, że cena Twojej polisy jest wypadkową kilku czynników. Chodzi przede wszystkim o stan zdrowia osoby, która ubiega się o polisę, wysokość ewentualnego odszkodowania oraz liczbę umów dodatkowych. Inne czynniki, wpływające w mniejszym stopniu na wysokość składki to: wiek, rodzaj polisy oraz jej charakter. Jeśli więc jesteś młody, nie palisz i cieszysz się dobrym zdrowiem, możesz liczyć na relatywnie tanią polisę.

Czy ubezpieczenie dotyczy tylko jednej osoby?

Tak, ale nie musi tak być. Do umowy możesz bowiem „wciągnąć" również członków swojej rodziny, pod warunkiem, że tworzycie jedno gospodarstwo domowe. Ciekawy jest fakt, że każda z osób może wynegocjować inne warunki ubezpieczenia. Towarzystwa pozwalają dopisać do umowy aż 10 osób.

Ubezpieczenie na życie może rozwiązać wiele problemów, które wynikają z całkowicie przypadkowych zdarzeń. Składki są tak niskie, że nie ma powodu, by nie zawrzeć umowy. Pamiętaj, że bezpieczeństwo finansowe Twoje i Twoich bliskich jest bezcenne, a nigdy nie wiesz, czy coś Ci się nie przytrafi. Lepiej więc zadbać o odpowiednią ochronę wcześniej. Więcej na ten temat dowiesz się z poradników: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/artykuly/0.html.