wersja testowa serwisu
  • BHP Łęczyca
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • Restauracja

Udają pracowników „skarbówki”, chcą wyłudzić dane

smartphone-564155_960_720

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi ostrzega mieszkańców regionu przed telefonami, w których nieznane osoby telefonując do podatników przedstawiają się z imienia i nazwiska jako pracownicy urzędów skarbowych województwa łódzkiego i próbują wyłudzić dane osobowe (np. numer PESEL, numer dowodu osobistego, datę jego wydania). Wyłudzone w ten sposób dane osobowe mogą być wykorzystane przy zaciąganiu różnego rodzaju pożyczek.

- Z jednym z urzędów skarbowych w Łodzi skontaktował się podatnik, informując, że otrzymał telefon z prośbą o aktualizację jego danych. Dzwoniąca przedstawiła się z nazwiska i imienia jako pracownik konkretnego urzędu skarbowego z Łodzi i poinformowała podatnika, iż urząd aktualizuje dane osobowe. W wyniku czego podatnik poproszony został o podanie w celu aktualizacji m.in. numeru PESEL, numer dowodu osobistego i daty jego wydania - czytamy na stronach KAS.

Urzędy skarbowe nie dokonują telefonicznej weryfikacji danych i nie dzwonią w takich sprawach do podatników. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dzwoniący rzeczywiście reprezentuje instytucję, w imieniu której kontaktuje się z nami, poprośmy rozmówcę o telefon w późniejszym terminie. Zyskamy czas na sprawdzenie lub zastanowienie się czy nie zetknęliśmy się z próbą oszustwa przez telefon.

Wiele użytecznych informacji o tym, jakie działania może podjąć każda osoba, która chce się chronić przed kradzieżą tożsamości znajduje się na stronie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.