Najważniejsze wideo w ele24
 
Dożynki Gminy Daszyna

Dożynki Gminy Daszyna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo27 387 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Ozorków

Dożynki Gminy Ozorków

Liczba osób, które zobaczyły to wideo24 145 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Grabów

Dożynki Gminy Grabów

Liczba osób, które zobaczyły to wideo21 495 wyświetlenia
 
Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Dożynki Województwa Łódzkiego 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo316 016 wyświetlenia
 
Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Takiego wideo jeszcze nie widzieliście. Obejrzyjcie do końca

Liczba osób, które zobaczyły to wideo107 486 wyświetlenia
 
Rodzinna Fiesta w Gminie Bielawy

Rodzinna Fiesta w Gminie Bielawy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo30 331 wyświetlenia
 
Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Gmina Bielawy ma nowy, piękny budynek

Liczba osób, które zobaczyły to wideo40 751 wyświetlenia
 
95 lat Sokolnik Lasu

95 lat Sokolnik Lasu

Liczba osób, które zobaczyły to wideo16 331 wyświetlenia
 
Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Obchody Motocyklowego Dnia Weterana w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo16 303 wyświetlenia
 
60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

60-lecie ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo16 563 wyświetlenia
 
Dzień Nowalijki w Piątku

Dzień Nowalijki w Piątku

Liczba osób, które zobaczyły to wideo35 191 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Dzień Dziecka w Łęczycy 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo26 796 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Dzień Dziecka - atrakcje dla najmłodszych

Liczba osób, które zobaczyły to wideo16 724 wyświetlenia
 
Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo132 700 wyświetlenia
 
Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Żłobek Miejski w Łęczycy oficjalnie otwarty!

Liczba osób, które zobaczyły to wideo15 471 wyświetlenia
 
875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

875-lecie gminy Góra św. Małgorzaty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo18 811 wyświetlenia
 
Ulica Bema i Wąska w Krośniewicach pięknie wyremontowane

Ulica Bema i Wąska w Krośniewicach pięknie wyremontowane

Liczba osób, które zobaczyły to wideo45 396 wyświetlenia
 
W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo174 839 wyświetlenia
 
Święto Palanta w Grabowie

Święto Palanta w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo22 742 wyświetlenia
 
Co dzieje się w parku Rembielińskich?

Co dzieje się w parku Rembielińskich?

Liczba osób, które zobaczyły to wideo35 130 wyświetlenia
 
Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo28 663 wyświetlenia
 
Liceum Ogólnokształcące w Krośniewicach

Liceum Ogólnokształcące w Krośniewicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo40 690 wyświetlenia
 
Żłobek w Grabowie oficjalnie otwarty

Żłobek w Grabowie oficjalnie otwarty

Liczba osób, które zobaczyły to wideo24 538 wyświetlenia

Uhonorowani za Zasługi i Kulturę. Za nami Gala w Filharmonii Łódzkiej

_DSC031_20241113-113234_1
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

W Filharmonii Łódzkiej wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego oraz Nagrody w Dziedzinie Kultury przyznawane przez Sejmik Województwa Łódzkiego.

Odznaki honorowe Województwa Łódzkiego otrzymują wybitne osobistości z naszego regionu, które przez swoją działalność zawodową, aktywność społeczną czy odnoszone sukcesy przyczyniają się do rozwoju Województwa Łódzkiego. Odznakę Honorową nadaje komisja powołana przez sejmik województwa łódzkiego.

Nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane przez samorząd województwa za szczególne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury naszego regionu. Niemal 100 osób i instytucji zostało do tej pory wyróżnionych przez Sejmik Województwa Łódzkiego nagrodą w dziedzinie kultury.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego

W uznaniu zasług, w tym roku Sejmik Województwa Łódzkiego nadał dwie Odznaki Honorowe. Otrzymali je:

  • Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi, szef Kapituły Krzyża Miednoje 1940, Koordynator wojewódzki „Katyń ...ocalić od zapomnienia", Koordynator wojewódzki i pomysłodawca Pogotowia Opiekuńczo – Zakupowego dla kombatantów i seniorów 80+, podpułkownik Związku Strzeleckiego „Strzelec" Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Prof. dr hab. inż. Krzysztof Stanisław Jóźwik - Rektor Politechniki Łódzkiej, wieloletni prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym oraz prorektor ds. kształcenia, Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, członek Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Podczas ceremonii wręczono także zaległe odznaki z 2020 roku. Otrzymali je (lub ich reprezentanci) zasłużeni działacze społeczni: śp. Andrzej Owczarek i Henryk Czesław Formicki oraz Ewa Jadwiga Błaszczyk.

Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w Dziedzinie Kultury

Nagroda ta stanowi wyraz uznania za wybitne osiągnięcia artystyczne, ochronę oraz promocję kultury regionalnej. W tym roku wyróżniono m.in.:

  • Zespół „Giecznianki z kapelą ludową", który promuje tradycje muzyczne regionu łowicko-łęczyckiego.
  • Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, które od 60 lat angażuje się w upowszechnianie dziedzictwa kulturowego miasta.
  • Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC z Piotrkowa Trybunalskiego – zespół kultywujący muzykę myśliwską.
  • Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie", który promuje łódzki folklor na wydarzeniach międzynarodowych.
  • Zgierska Galeria Sztuki, która już od 50 lat wspiera zarówno uznanych artystów, jak i twórców dopiero wkraczających na scenę artystyczną.

Ponadto Sejmik przyznał indywidualne nagrody dla wybitnych postaci, twórców ludowych, artystów i ludzi szeroko rozumianej kultury i sztuki, którzy swoją działalnością wyróżniali się w regionie łódzkim.

  • Anna Kołodziejczyk - niezwykle utalentowana twórczyni ludowa regionu opoczyńskiego. Tworzy rękodzieła: kwiaty, bukiety, wycinanki, niciane koronki, hafty. Wykonuje wielkanocne palmy i pisanki tradycyjną metodą batikową. Swoje, wielokrotnie nagradzane rękodzieła prezentuje podczas licznych wystaw.
  • Bartłomiej Gawron - kapelmistrz Kolejowej Orkiestry Dętej PKP przy Klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Animator kultury w powiecie piotrkowskim oraz opoczyńskim, otwarty na różne formy i gatunki muzyczne. Instrumentator muzyki na duże składy orkiestrowe.
  • Dominik Mucha - uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi w klasie saksofonu. Naukę gry rozpoczął w wieku siedmiu lat. Laureat wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich.
  • Elżbieta Gniewaszewska - wieloletnia działaczka kultury, wychowawczyni wielu pokoleń piotrkowian. Obecnie pełni funkcję Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.
  • Jan Łaski - jeden z najbardziej utytułowanych wykonawców muzyki ludowej stylizowanej. Ostatni żyjący „Mały Dyrygent" – uczeń Jana Justyny. Na akordeonie grał od 5 roku życia. W tym roku świętuje 75-lecie pracy artystycznej. Przez blisko 20 lat kierownik Kapeli Ludowej Tkacze z Moszczenicy. Zdobył z nią wiele nagród na konkursach, przeglądach i festiwalach muzyki ludowej.
  • Kamil Maćkowiak - aktor teatralny, filmowy, reżyser, producent, scenarzysta, tancerz i choreograf oraz autor opracowań muzycznych. Założyciel i prezes Fundacji oraz dyrektor artystyczny Teatru Kamila Maćkowiaka. W sezonie teatralnym 2023/2024 obchodził podwójny jubileusz – 25-lecia pracy artystycznej oraz 10-lecia działalności Teatru.
  • Krzysztof Cezary Ryzlak - od ponad 30 lat pracuje w Kutnowskim Domu Kultury, gdzie animuje życie kulturalne miasta i regionu. Pomysłodawca i koordynator „Stacji Kutno" – Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory – jednej z największych w Polsce imprez poświęconych twórczości Kabaretu Starszych Panów. Jego działalność to także edukacja, praca wychowawcza, integracyjna i prospołeczna.
  • Maria Rogulska - wybitna twórczyni ludowa regionu opoczyńskiego. Tworzone przez nią rękodzieła to między innymi: palmy, kwiaty, bukiety, girlandy, pająki z grochu i wełny, haft płaski, dwustronny na koszulach i obrusach. Robi także na szydełku i na drutach.
  • Piotr Pawlak - od wielu lat popularyzuje wiedzę o zabytkach województwa łódzkiego. Poprzez działalność publicystyczną, organizowanie wycieczek i zajęć dla pasjonatów historii kreuje zainteresowanie zabytkami. Na uwagę zasługuje Jego dbałość o przywrócenie pamięci o wielokulturowym dziedzictwie ziemi wieluńskiej oraz historii najnowszej.
  • Tomasz Stolarczyk - znacząca postać w upowszechnianiu kultury województwa łódzkiego. Autor ponad 100 publikacji, wydanych w Polsce i zagranicą, w tym książek poświęconych historii dawnych bibliotek zakonnych z terenów województwa łódzkiego. Popularyzuje także historię regionu łódzkiego w audycjach radiowych i odczytach historycznych w muzeach, szkołach oraz towarzystwach naukowych.
  • Waldemar Domarańczyk - Od końca 1998 r. jest Prezesem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. W tym czasie uratowano ponad 50 zabytkowych nagrobków na „Piotrkowskich Powązkach„. Inicjator i przewodnik spacerów edukacyjnych po piotrkowskich cmentarzach, miejscach pamięci narodowej i zabytkowych obiektach. Popularyzator wiedzy o Piotrkowie Trybunalskim i jego mieszkańcach zasłużonych dla kultury regionalnej i krajowej.
  • Wanda Plich - twórczyni ludowa, zaangażowana w promocję piotrkowskiej kultury ludowej. Zainteresowanie sztuką ludową przejawiała już w dzieciństwie, ucząc się rękodzieła od mamy. Jest biegła w tkaniu, szydełkowaniu i wykonywaniu ozdób papierowych. Tworzy pisanki, kraszanki, kwiaty, bukiety, girlandy z bibuły, pająki z grochu i wełny, haft płaski i dwustronny na koszulach i obrusach.
  • Zdzisław Żurek - aktywny i pomysłowy mieszkaniec ziemi sulejowskiej, który przypomina nam, że nie wolno zapominać o przeszłości. Od lat inicjuje ciekawe przedsięwzięcia, namawia do ich realizacji i zachęca mieszkańców województwa łódzkiego do poszerzania swoich horyzontów na różnych płaszczyznach. Jest twórcą Skansenu Ziemi Łazowskiej, gdzie zgromadzono ok. 1,2 tys. eksponatów.

Galę uświetniły występy muzyków Filharmonii Łódzkiej, tworzących Modern Brass Quintet, a także folklorystycznych zespołów „Trębaczewianie" i „Giecznianki z kapelą ludową". Swoje umiejętności zaprezentował również Dominik Mucha – młody, utalentowany saksofonista z Łodzi, jeden z laureatów tegorocznych nagród.

To wyjątkowe wydarzenie było nie tylko okazją do uhonorowania osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju kultury i tradycji łódzkiej, ale także inspiracją do kontynuacji ich działań.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi