wersja testowa serwisu

Umowa z wykonawcą podpisana! Wkrótce drugi etap prac nad Zalewem Miejskim w Łęczycy

ZALEW-LECZYCZKI_FOT-5-scaled
fot. Centralny ŁUK Turystyczny

Jak już informowaliśmy, rozstrzygnięto przetarg na zagospodarowanie terenu nad zachodnim brzegiem Zalewu Miejskiego w Łęczycy. Władze miasta poinformowały dzisiaj, że podpisano już umowę z wykonawcą.

- Już niedługo ruszą prace związane z drugim etapem zagospodarowania zalewów miejskich. Pierwszy etap obejmował stronę wschodnią, dzięki czemu utworzona została część rekreacyjna. Drugi etap obejmie część południowo-zachodnią zalewów. W poniedziałek (26 lipca) została podpisana umowa z wykonawcą i prace ruszą już niedługo - czytamy w komunikacie na stronach łęczyckiego magistratu. - Wykonawcą jest firma WALVI sp. z.o.o. z Siemiatycz. Inwestycja wyniesie 987 000 zł brutto.

Przypomnijmy, w ramach realizacji inwestycji prace będą obejmowały: wykonanie chodnika z kostki betonowej szer. 2,0 m ograniczonego obrzeżami; wykonanie dwóch biegów schodów betonowych z kostki przy wejściu na teren rekreacyjny z istniejącego ciągu pieszego od strony północnej; wykonanie pochylni dla osób niepełnosprawnych ruchowo na skarpie od strony ciągu pieszego od strony północnej; wykonanie utwardzenia terenu z kostki przy dojściach, stanowisku piknikowym ogniska, zadaszonym stanowisku piknikowym oraz urządzeniu placu zabaw-Młyńskim kole; montaż 19 szt. latarń oświetlenia LED wzdłuż chodnika, w tym 11 latarń z kamerami monitoringu terenu oraz montaż koszy, ławek i stojaków na rowery wzdłuż chodnika i przy obszarach rekreacyjnych.

Ponadto, wydzielone i wyposażone zostaną cztery obszary rekreacyjne:

  1. Obszar 1 – Obszar piknikowy składający się z miejsca na ognisko oraz stanowiska piknikowego-altany z siedziskami
  2. Obszar 2 – Wydzielona strefa ćwiczeń gimnastycznych z zestawem drążków
  3. Obszar 3 – Plaża rekreacyjna zlokalizowana przy nabrzeżu zalewu, wyposażona w leżaki betonowe
  4. Obszar 4 – Plac zabaw dla dzieci

Czas trwania prac ma trwać 3 miesiące od dnia zawarcia umowy.