wersja testowa serwisu

W Bieskieriach powstało mini Muzeum. Znajdziemy tam przykłady uzbrojenia od XIV do połowy XV wieku

W Bieskieriach powstało mini Muzeum. Znajdziemy tam przykłady uzbrojenia od XIV do połowy XV wieku

Kilka dni temu, podczas Dożynek Gminnych w Besiekierach, nastąpiło oficjalne otwarcie punktu muzealnego Bractwa Rycerskiego Konfraternia Burgus Carpinei.

Konfraternia Burgus Carpinei jest bractwem rycerskim na zamku w Besiekierach. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną przełomu XIV i XV wieku. Przedstawiciele Bractwa, w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Besiekierach, postanowiło otworzyć mini-muzeum, które z dystansem nazywane jest zbrojownią.

- Posiadamy kilka przykładów oręża i uzbrojenia od XIV do połowy XV wieku. Są to miecze, tasaki, topory, zbroje. Najstarsza zbroja pochodzi z czasu okolic Bitwy pod Visby, czyli z połowy XIV wieku. Mamy też zbroje z okresu grunwaldzkiego i z czasów wojny trzynastoletniej, czyli połowy wieku XV - powiedział ELE24 Piotr Woźniak z Bractwa Rycerskiego Konfraternia Burgus Carpinei. - Są to repliki, ale planujemy, aby poszerzyć to miejsce o rzeczywiste znaleziska. Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie tej sali, aby wystawić zbiory, które np. posiada Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.

Punkt nie jest jeszcze otwarte na stałe, można go zwiedzać jedynie przy okazji większych imprez organizowanych przy Zamku w Besiekierach lub wieczek, które odwiedzają to miejsce. Jak podkreślił Piotr Woźniak, trwają rozmowy, aby sala otwarta była częściej.

Zobacz zdjęcia: