wersja testowa serwisu

W Łęczycy powstaje wystawa poświęcona górnictwu. Każdy może pomóc ją wzbogacić

W Łęczycy powstaje wystawa poświęcona górnictwu. Każdy może pomóc ją wzbogacić
fot. Urząd Miejski w Łęczycy

W pierwszej połowie marca miasto Łęczyca we współpracy z Muzeum w Łęczycy oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Łęczyckiej ogłosiło zamiar utworzenia unikalnej wystawy poświęconej górnictwu. Dzięki życzliwości mieszkańców, którzy oddają lub czasowo użyczają pamiątki związane z Łęczyckimi Zakładami Górniczymi, kolekcja historycznych przedmiotów rośnie.

Aktualnie na stanie Muzeum w Łęczycy znajdują się takie eksponaty jak czaka górnicze, mundur, kilof, latarka górnicza, maska przeciwgazowa, pochłaniacz ucieczkowy, karbidówka, kronika Łęczyckich Zakładów Górniczych i inne dokumenty w tym legitymacje oraz minerały i skamieliny.

Wszystkie wyżej wymienione przedmioty pozwalają wiązać nadzieję z tym, że sukcesywnie uda się taką wystawę zorganizować. Jednakże, jeżeli mieszkańcy Łęczycy lub regionu posiadają rzeczy związane z górnictwem, przekazanie ich do łęczyckiego muzeum będzie mile widziane.

Mieszkańcom, którzy przekazali lub zgłosili zamiar przekazania przedmiotów do muzeum już teraz serdecznie dziękuję. Rozumiem, że są to rzeczy, których walor sentymentalny jest bezdyskusyjny, ale zdarzają się sytuacje, w których rzeczy o bogatej historii leżą bezużyteczne – mówi Burmistrz Paweł Kulesza – Dlatego zwracam się z gorącą prośbą do mieszkańców o zrobienie swego rodzaju inwentaryzacji w swoich domach i rozważenie przekazania rzeczy do naszego muzeum.

Eksponaty można przekazać na stałe lub czasowo użyczyć. Zrobić to można bezpośrednio w biurze muzeum, znajdującego się w Domu Starym na Zamku po uprzednim kontakcie telefonicznym – 506 175 934. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

źródło: UM Łęczyca

Zobacz zdjęcia: