W sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbyło się ważne spotkanie z mieszkańcami powiatu. Dotyczyło ono nowej formy pomocy dla osób niepełnosprawnych, a mianowicie świadczenia wspierającego, które obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku.
Spotkanie poprowadzili i na pytania odpowiadali eksperci z trzech instytucji:
- z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Łodzi Biuro Terenowe w Łęczycy – Kierownik Anna Cybulska i doradca płatnika składek Anna Kisielewska.
- z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności – Przewodnicząca Małgorzata Kochańska;
- z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Dyrektor Marcin Kupiecki i Kierownik Wydziału Świadczeń Rodzinnych i Alimentów Anna Olczak.
Podczas spotkania był omawiany proces wnioskowania, który składa się z dwóch kroków:
KROK 1 – (WZON) złożenie wniosku (PPW) i kwestionariusza (PPW-K) do WZON – otrzymanie decyzji z WZON o poziomie potrzeby wsparcia - 70-100 punktów. Pamiętajmy, że KROK 1 jest bezpieczny i nie wiąże się ze zmianą posiadanego orzeczenia oraz ze wstrzymaniem świadczeń z MOPS/GOPS.
KROK 2 – (ZUS) w momencie gdy decyzja WZON jest ostateczna - złożenie elektronicznego wniosku o SWN (świadczenie wspierające)
Należy podkreślić, że w przypadku przyznania osobie niepełnosprawnej świadczenia wspierającego, opiekunowi osoby niepełnosprawnej nie przysługują: świadczenia pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna - w sprawie szczegółów należy skontaktować się z MOPS/GOPS. Opiekun posiadający prawo do świadczeń emerytalno-rentowych może odwiesić ich wypłaty. Opiekun i osoba niepełnosprawna muszą przeanalizować, jaka opcja będzie dla nich najkorzystniejsza.
Na spotkaniu przestawiono mieszkańcom kwoty świadczenia w zależności od ilości punktów ustalonych w decyzji wydanej przez WZON. Wskazano, że świadczenie przysługuje bez względu na osiągany dochód, jest zwolnione z podatku, nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej i nie będzie potrącana składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Poruszono również temat zgłaszania do ubezpieczeń osób pobierających prawo do świadczenia wspierającego i opiekunów wspólnie z nimi zamieszkujących i gospodarujących jeśli nie mają innego tytułu do ubezpieczeń.