wersja testowa serwisu

W Nowej Sobótce powstaje Centrum Wielokulturowości "Dom na Skrzyżowaniu". Ruszyła zbiórka pieniędzy, potrzeba 300 tysięcy złotych

73b7fa8e28437301cfb949c0519f17ec

W Nowej Sobótce (gm. Grabów) powstaje Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowaniu" im. siostry Marii Elizy Patory. W sieci zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ten cel. Potrzeba aż 300 000 złotych.

Urokliwy zakątek powstaje w zabytkowym domu parafialnym należącym do parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce, na styku województw łódzkiego i wielkopolskiego, w powiecie łęczyckim, w gminie Grabów. Budynek od lat ulegał dewastacji, dlatego postanowiono go wyremontować i przeznaczyć na miejsce spotkań i dialogu.

- Bliższe i dalsze okolice Sobótki zamieszkiwali przedstawiciele różnych grup etnicznych, kulturowych i religijnych. Chcemy upamiętnić wzajemne przenikanie się tych społeczności na naszym terenie oraz stworzyć bazę do spotkań i podejmowania kolejnych inicjatyw zmierzających do integracji miejscowej ludności. W tym celu postanowiliśmy przeznaczyć niszczejący od lat 70. XX wieku budynek parafialny na Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowaniu" im. siostry Marii Elizy Patory - czytamy w opisie zbiórki pieniędzy.

W odrestaurowanym obiekcie maja znajdować się: duża sala wykładowo-konferencyjna, regionalna izba muzealno–wystawiennicza, pokoje gościnne, warsztaty pracy twórczej, biblioteka z czytelnią oraz zaplecze do przygotowywania posiłków. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do tej pory jedynie samorząd Gminy Grabów wsparł przedsięwzięcie kwotą 50 tysięcy złotych na wykonanie pełnej dokumentacji, która umożliwiła startowanie do konkursów.

- Dzięki niej posiadamy także wszystkie wymagane pozwolenia i zgody na prowadzenie prac budowlanych - dodają inicjatorzy akcji. - Na wiosnę tego roku przystąpiliśmy do generalnego remontu obiektu. Dotychczas udało się wykonać szereg prac przygotowawczych oraz rozbiórki starej, zniszczonej więźby dachowej i stropów, wzmocnić i zaizolować fundamenty, wykonać górny wieniec budynku. Przymierzamy się do zalania kolejnego wieńca, stropów oraz położenia nowego pokrycia dachowego. Chcemy przywrócić oryginalną, historyczną czerwoną dachówkę oraz drewniane lukarny na poddaszu.

Wszystkie dotychczasowe prace zostały wykonane z własnych funduszy, ofiar wiernych, sympatyków, sponsorów i ludzi dobrej woli. Wsparcie finansowe jest jednak nadal potrzebne, dlatego postanowiono zorganizować zbiórkę pieniędzy w sieci. Za cel obrano sobie zebranie 300 000 złotych. Pieniądze można wpłacać w TYM MIEJSCU.