wersja testowa serwisu

W Parskach nad Nerem odbył się koncert fortepianowy Chopin en Vacances 2021

dsc1774

W niedzielę, 20 czerwca b.r., po raz piąty w gościnnym dworze w Parskach (z 1809 roku), w gminie Swinice Warckie spotkali się miłośnicy muzyki fortepianowej. Na festiwal Chopin en Vacances przybyły osoby z całej Polski. W tym roku wystąpili laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych: Joanna Goranko i Mikolaj Plak.

Koncert prowadził, wprowadzając w tematykę i nastrój utworów Prezes Związku Szlachty Polskiej Michał Bartłomiej Korsak h. Korsak. W piękniej scenerii dworu w Parskach perliste dźwięki zabytkowego fortepianu Ernst Kaps (Drezno) z roku 1888 przeplatały się z trelem ptaków, a słońce wędrujące nad koronami drzew muskało twarze słuchaczy. Te wszystkie doznania przenosiły słuchaczy w odległe, znane z historii i opisane przez literaturę czasy.

Koncert w Parskach wpisuje się w ogólnopolski cykl 12 koncertów, które w lipcu i sierpniu odbywać się będą na obszarze Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Ziemi Łęczyckiej.

Organizatorami koncertu są m.in.: Stowarzyszenie Dwór Parski nad Nerem, Stowarzyszenie Rodu Korsaków oraz Wójt Gminy Świnice Warckie.

Festiwal patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Związek Szlachty Polskiej, Fundacja Polska-Europa-Polonia (organizator Festiwalu Filmów Polonijnych "Losy Polaków"), zaś patronatem medialnym: TVP 3 Bydgoszcz i Polskie Radio Chopin.

http://chopinenvacances.pl/

Fot. i tekst: Monika Galankiewicz

Zobacz zdjęcia: