wersja testowa serwisu
  • BHP Łęczyca

W Topoli Królewskiej zostanie wybudowany basen? Rada Gminy jest "za"

diving-1864455_960_720

W gminie Łęczyca powstanie basen? Okazuje się, że jest to bardzo realne. O szczegółach poinformował Wójt Gminy Łęczyca, Jacek Rogoziński.

Jak grom z jasnego nieba spadła informacja o możliwości wybudowania w pobliżu Łęczycy basenu. Na taki pomysł wpadły władze gminy Łęczyca.

- Pomysł zrodził się po pomyślnym uzyskaniu ponad 80% dofinansowania do budowy sali sportowej w Wilczkowicach - wyjaśnia Jacek Rogoziński, Wójt Gminy Łęczyca. - Obejrzałem dwie podobne inwestycje w województwie dolnośląskim. Lokalna społeczność bardzo chwali to przedsięwzięcie. Przedstawiłem pomysł Radzie Gminy i spotkała się z pozytywnym przyjęciem.

Obecnie zabezpieczane są środki w budżecie Gminy Łęczyca na dokumentację projektową. Następnie zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonanie projektu basenu. Wtedy poznamy koszty tej inwestycji.

- Z zapytań skierowanych do samorządów, które realizowały podobne przedsięwzięcia koszty budowy oscylują pomiędzy 5-9 milionów złotych - dodaje Jacek Rogoziński.

Miejscem, w którym miałby powstać obiekt jest teren przy Szkole Podstawowej w Topoli Królewskiej. W planach władz gminy basen ma służyć wszystkim szkołom z terenu gminy Łęczyca do nauki pływania. Niewykluczone, że w godzinach wolnych od nauki będą z niego korzystać także inni mieszkańcy.

Jakie wymiary ma mieć obiekt i jak będzie wyposażony?

- Bryła basenu będzie oscylowała w granicach 25 na 30 metrów, szerokość basenu to 8,5 m na 16,63 m. Cztery tory do pływania i 1/3 długości basenu olimpijskiego do ewentualnych ćwiczeń - wylicza Wójt Gminy Łęczyca. - Oprócz pływalni planujemy też jacuzzi, saunę oraz brodzik dla maluchów.

Inwestycja ma być realizowana w głównej mierzy przy pomocy środków zewnętrznych. Władze gminy Łęczyca mają zamiar ubiegać się o dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego, PFRON i Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Zaznaczam jest to dopiero projekt i jeszcze długa droga do końca - podkreśla Jacek Rogoziński. - O kolejnych etapach będziemy informować.