wersja testowa serwisu
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • BHP Łęczyca
  • Restauracja

W Tumie powstaje Muzeum Dziedzictwa Kościelnego. Zbliża się uroczyste otwarcie

71102008_2502439863322317_6636363129661947904_n
W dawnej organistówce parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie przy Archikolegiacie powstaje unikatowe, przykościelne muzeum. Bezcenne Miejsce - Muzeum Dziedzictwa Kościelnego. Znajdą się w nim cenne eksponaty, przybliżające historię tego miejsca. Na pomysł utworzenia niewielkiego muzeum wpadła Rada parafialna.


- Chcemy mówić o tym miejscu – przecież w nim mieszkali ludzie. Było to miejsce życia kościelnego i organisty – powiedziała Radna Anna Kornat.

- Budynek w czasie II wojny światowej był siedzibą wartowników niemieckich - wyjaśnia ks. Proboszcz

Muzeum byłoby pierwszą taką jednostką działającą przy kościele parafialnym w naszej diecezji. ks. Piotr zauważył też, że takie małe muzea przykościelne działają już w wielu krajach o „prastarej kulturze", np. we Włoszech lub Hiszpanii. Możliwe, że za przykładem parafii św. Krzyża pójdą inni i w następnej dekadzie rozwinie się sieć takich małych skarbców przykościelnych.

Proboszcz parafii nie chce na razie mówić o szczegółach działalności muzeum.

- To wszystko jeszcze się krystalizuje. Być może oprócz muzeum będziemy używać określenia galeria, kawiarenka. Wiele zależy od funduszy – parafia NMP Królowej i św. Aleksego jest bardzo mała, liczy zaledwie 1150 osób – wyjaśnił ks. Nowak.

Muzeum będzie propagować historię i dorobek kulturalny terenu ziemi tumskiej. Jedna z sal będzie salą tradycji ludowych, w której tworzeniu z pewnością pomogą starsi mieszkańcy Tumu. W muzeum mają być też organizowane wydarzenia kulturalne i edukacyjne promujące gminę. Położono nową elektrykę, kafelki podłogowe, ocieplono ściany, zamontowano drewniane parapety.

Placówka zajmie 110 metrów kwadratowych, czyli dwie trzecie całości pomieszczenia. Warto wspomnieć, że muzeum kościelne w Tumie istniało do 1939 r. i posiadało wiele cennych zbiorów.