wersja testowa serwisu

Wielka Lekcja Nieśmiecenia, czyli „Sprzątanie Świata 2021” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świnicach Warckich

resized_20210929_111648__002_
fot. UG Świnice Warckie

Jak co roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świnicach Warckich przystąpił do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata 2021". Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę". W czwartkowe, wrześniowe, słoneczne przedpołudnie „uzbrojeni" w rękawice jednorazowe i worki, wyruszyliśmy na „wieeeelkie odśmiecanie" różnych zakątków gminy Świnice Warckie. Dzieci klas I-III porządkowały teren przyszkolny oraz ulice naszej miejscowości z pobliskim parkiem. Uczniowie klas IV- VIII oczyszczali ze śmieci nieco dalsze tereny gminy, między innymi: okolice Głogowca, Woli Świnieckiej, Kolonii Świnice, Stawiszyna, Zbylczyc, Wyganowa i Krask. Wspólnie zebraliśmy niezłą górę śmieci!

Każda akcja terenowa wymaga szczególnej uwagi i troski o bezpieczeństwo jej uczestników. Dlatego zadbaliśmy o dobrą jej organizację: począwszy od sporządzenia dokładnego harmonogramu dla poszczególnych grup wiekowych, wybrania terenu do posprzątania, poprzez omówienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wyposażenie uczniów w kamizelki odblaskowe, aż do podsumowania i zakończenia naszych działań.

Do kampanii sprzątania włączyły się również maluszki i maluchy: 3-,4-,5- i 6-latki. Pod fachowym okiem swoich pań- opiekunek wykonały przepiękne plakaty promujące akcję „Sprzątanie Świata 2021". Przy okazji przedszkolaki uczyły się, w jaki sposób segregować odpady.

Wszystkie działania przebiegały pod czujnym okiem koordynatorów: pani Danuty Ławniczak oraz pani Małgorzaty Lewińskiej.

Ta wspaniała akcja jest wspólną lekcją poszanowania najbliższego otoczenia. Uczniowie naszej placówki wraz z wychowawcami po raz kolejny dali dowód ogromnej odpowiedzialności za środowisko. Cała społeczność szkolna swym pozytywnym nastawieniem i udziałem w akcji chciała pokazać mieszkańcom naszej gminy, że rozwiązaniem problemu brudnego środowiska, nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu każdego człowieka oraz segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Każdego roku dowodzimy, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu- nieśmiecenie!

źródło: UG Świnice Warckie