Wkrótce renowacja ołtarza głównego w kościele w Topoli Królewskiej

Zrzut-ekranu-2024-03-18-o-09.56.27
fot. UG Łęczyca

Wójt Gminy Łęczyca Jacek Rogoziński podpisał umowę dotyczącą przekazania dotacji Parafii Rzymskokatolickiej pw św. Bartłomieja Apostoła w Topoli Królewskiej na renowację ołtarza głównego w tutejszym kościele. 

Przy stole obecni byli także Skarbnik Gminy Agnieszka Kaszubska oraz proboszcz parafii ks. Kamil Leśniewski. Inwestycja otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 294 269 złotych, które zostało pozyskane przez Gminę w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Prace renowacyjne obejmować będą retabulum ołtarza wraz z innymi detalami architektonicznymi i snycerskimi, a także mensą ołtarza. W ramach poszczególnych działań przewidziane jest usuwanie warstw wtórnych, dezynsekcję, dezynfekcję, impregnację drewna, podklejanie odspojeń i uzupełnianie warstw pierwotnych (drewno, zaprawa, marmoryzacja i złocenia), a także zabezpieczenie powierzchni. Po zakończeniu prac możliwy będzie montaż ołtarza w prezbiterium. Prace konserwatorsko – restauratorskie przeprowadzi firma Firma STACCO ART Monika Bystrońska-Kunat z Łodzi - mówią przedstawiciele UG. - Ołtarz, będący dziełem Stanisława Wolnowicza (1670-1738) i jego warsztatu, ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, nie tylko jako wyraz wiary, ale także jako istotny element dziedzictwa kulturowego.

Jest to pierwsza z siedmiu umów, jakie Wójt Gminy podpisze w najbliższym czasie z pozostałymi parafiami z terenu Gminy Łęczyca na realizację inwestycji mających na celu renowację lokalnych zabytków. Obejmą one m.in. renowację zabytków ruchomych oraz ołtarza Matki Bożej Szkaplerznej w kościele w Topoli Królewskiej, modernizację pokrycia dachowego w kościele w Siedlcu, prace przy drewnianych ławkach w kościele w Błoniu oraz polichromii ściennej w kościele w Leźnicy Małej.

To istotne działanie, które przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Ochrona i renowacja zabytków stanowi nie tylko zachowanie materialnych świadectw przeszłości, ale także budowanie więzi międzypokoleniowych i wzmacnianie poczucia tożsamości lokalnej społeczności.