Wsie w Łódzkiem zapraszają turystów. Rozstrzygnięto wojewódzki konkurs „Weekend na wsi - pełen smaku i atrakcji"

00_20221125-110736_1
fot. Piotr Wajman

Skansen Niebowo z Wincentynowa w powiecie opoczyńskim wygrał w pierwszej kategorii konkursu „Weekend na wsi - pełen smaku i atrakcji" organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Nagrodę laureatom wręczył Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Zwycięzcami plebiscytu są też autorzy filmów: „Agroturystyka Maja" w powiecie wieluńskim oraz „Miody z gminy Żelechlinek" w powiecie tomaszowskim.

- Celem konkursu jest promocja wypoczynku na wsi. Laureaci z „Niebowa" w swoje miejsce włożyli całe serce i duszę. Pokazali to, co na wsi najpiękniejsze. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich pracy. Niebowo przyciąga nie tylko wyglądem i aranżacją, ale widać tu przede wszystkim serce właścicieli. Chciałbym mieć jak najwięcej takich wyjątkowych miejsc w województwie łódzkim - powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego wręczając nagrodę siedlisku z Wincentynowa.

Marszałkowi towarzyszył Janusz Ciesielski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, który pochodzi z powiatu opoczyńskiego. – Jestem dumny, że w mojej okolicy działa takie niepowtarzalne miejsce – podkreślił Ciesielski.

Do konkursu wpłynęły 34 zgłoszenia w trzech kategoriach: „Weekend pełen atrakcji i smaku", „Aktywny weekend na wsi" oraz „Smaczny weekend na wsi". Pula nagród to 40 tys. zł. Do pierwszej kategorii zgłaszali się właściciele gospodarstw i obiektów agroturystycznych z naszego regionu. Natomiast w drugiej i trzeciej kategorii to mieszkańcy oraz turyści przysyłali swoje filmy o wybranej atrakcji.

- Jury, po wnikliwych analizach, przejechaniu setek kilometrów i odwiedzeniu kilkunastu miejsc na mapie województwa łódzkiego, wybrało najciekawsze propozycje – tłumaczyła Małgorzata Sibińska, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Skansen Niebowo wygrał w pierwszej kategorii - „Weekend pełen atrakcji i smaku". W Wincentynowie znajdziemy m.in. bieloną chatę krytą strzechą, drewniany spichlerzyk i murowaną z kamienia piwniczkę. Odbywają się tu warsztaty artystyczne inspirowane opoczyńską kulturą ludową, koncerty, potańcówki i plenery malarskie. Skansen prowadzą Edyta Cieślik-Moczek i Krzysztof Moczek. Goście mogą spróbować przepysznego barszczu i jabłecznika na bazie regionalnych produktów. Nazwa Niebowo pochodzi od koloru. - Dawniej, kiedy farbowano wełnę na wełniaki, można było wybrać kolor niebowy. To odcień niebieskiego – mówi Edyta Cieślik-Moczek.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Siedlisko Besiekiery z powiatu łęczyckiego. Goście mogą poznać tutaj zwierzęta gospodarskie, wziąć udział w warsztatach ginących rzemiosł np. bibułkarstwa. Warto spróbować kapuśniaka z prażokami, zalewajki i kartoflarzu z boczkiem. Trzecie miejsce zajął natomiast Stary Spichlerz nad Wartą z Dębiny z powiatu wieluńskiego. Znajdziemy tu m.in. tężnię solankową, jacuzzi, dwa stawy i plac zabaw dla dzieci. Możemy skorzystać z warsztatów rzeźbiarskich i spróbować owoców, warzyw i ziół z ekologicznej uprawy.

W kategorii „Aktywny weekend na wsi" wygrał film Agroturystyka Maja, który prezentuje ofertę gospodarstwa w Kałużach w powiecie wieluńskim. Dzieci mogą podpatrzeć tu jak wygląda codzienne życie na wsi, pomóc w gospodarstwie, nakarmić zwierzęta i wziąć udział w sianokosach. Natomiast na „Smaczny weekend na wsi", według decyzji jury konkursu, najlepiej wybrać miody z gminy Żelechlinek z powiatu tomaszowskiego. Wykorzystywane są tu miejscowe dary natury: zioła i rośliny miododajne.

W województwie łódzkim działa około 80 gospodarstw agroturystycznych. Od trzech lat Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego organizuje dla nich konkursy. Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Konkursy mają zachęcić turystów do wypoczynku na wsiach oraz promować wyjątkowe gospodarstwa agroturystyczne. Zwyciężają miejsca o niepowtarzalnym klimacie, kultywujące lokalne tradycje i smaczną regionalną kuchnię.

Laureaci konkursu „Weekend na wsi – pełen smaku i atrakcji":

Kategoria I - Weekend pełen atrakcji i smaku
I miejsce: „Niebowo" (Wincentynów 3, powiat opoczyński) - 10 000 zł nagrody
II miejsce: „Siedlisko Besiekiery" (Besiekiery 34, powiat łęczycki) – 8 000 zł nagrody
III miejsce: „Stary Spichlerz nad Wartą" (Dębina 9A, powiat wieluński) - 6 000 zł nagrody

Wyróżnienie I: „Dwór Kiełczówka" (ul. Piotrkowska 36, Kiełczówka, powiat piotrkowski)– 2 000 zł nagrody
Wyróżnienie II: „Agrochatka - Zielony Zakątek" (Skrzynno 52, powiat wieluński)– 2 000 zł nagrody

Kategoria II Aktywny weekend na wsi
I miejsce: Film pt.: "Agroturystyka Maja" - 3 000 zł nagrody
II miejsce: Film pt.: „Szlakiem uroków Pilicy"– 2 000 zł nagrody
III miejsce: Film pt.: "Aktywny weekend na wsi" – oferta wypoczynku w „Zoo Borysew" - 1 000 zł nagrody

Kategoria III Smaczny weekend na wsi
I miejsce: Film pt.: "Miody z gminy Żelechlinek" - 3 000 zł nagrody
II miejsce: Film pt.: "Wyroby wiejskie tworzone z pasją" – 2 000 zł nagrody
III miejsce: Film pt.: "Staropolskie specjały" – 1 000 zł nagrody

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi