Wybrano laureatów Nagrody im. Benedykta Polaka

DSC_8018
fot. UM Łęczyca

W Ratuszu Miejskim w Łęczycy odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka. Z przekazów historycznych wiadomo, że Benedykt Polak wspólnie z Giovanni da Pian del Carpine w latach 1245-1247 odbyli podróż na Daleki Wschód. Kapituła nawiązując do tej niezwykle niebezpiecznej wyprawy corocznie nagradza wybitnych naukowców i odkrywców z Polski i świata.

Zebranych w miejskim Ratuszu członków Kapituły powitał Burmistrz Łęczycy – Paweł Kulesza. Następnie przystąpiono do omówienia kandydatur, zgłoszonych do nagrody im. Benedykta Polaka.

Po przedstawieniu sylwetek kandydatów i długich obradach, członkowie kapituły zdecydowali, że laureatami tegorocznej edycji zostali:

Dr hab. Marta Kolanowska – zgłoszona przez Ambasadę RP w Bogocie (Kolumbia)

Dr Marta Kolanowska jest zatrudniona na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w grupie pracowników badawczych. Badaczka znana jest z prowadzenia prac naukowych w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z przedstawicielami rdzennego kolumbijskiego plemienia. Wspólnie z naukowcami z innych ośrodków naukowych na świecie dąży do utworzenia rezerwatu przyrody w Dolinie Sibundy, a w nim stacji badawczej pod auspicjami Uniwersytetu Łódzkiego.
Jest autorem ponad 150 artykułów i 10 monografii naukowych. Zorganizowała i brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych oraz prowadziła badania materiałów zielnikowych w ponad 40 instytucjach naukowych. Otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Łódzka biolożka, która brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych, odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei.

Kapituła przyznała również Nagrodę dla obcokrajowca, który współpracuje także z ośrodkami naukowymi polskimi. W 2023 roku jest nim:

Prof. Rimvydas Petrauskaszgłoszony przez Ambasadę RP na Litwie

Rektor Uniwersytetu Wileńskiego, od 1998 r. zatrudniony w Zakładzie Historii Starożytności i Średniowiecza. Studiował i odbył staż naukowy na uniwersytetach w Bazylei, Wolnym Uniwersytecie Berlińskim, Greifswaldzie, Krakowie oraz w Instytucie Herdera w Marburgu.

Prof. R. Petrauskas jest autorem ważnych książek o Wielkim Księstwie Litewskim. Należy do nowego pokolenia historyków litewskich, którzy zreinterpretowali znaczenie Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów dla państwowości Litwy. Jego prace przyczyniły się do zmiany wcześniejszej, opartej na pracach A. Šapoki interpretacji dziejów Litwy, w myśl której WKL i RON były najgorszym okresem w historii państwa. Ta zmiana litewskiego mitu jest kluczowa dla ewolucji polityki międzynarodowej Litwy w kierunku zacieśnienia współpracy z Polską i wpisuje się w politykę wobec obu krajów wobec Białorusi.

Kapituła postanowiła również wyróżnić naukowca w kategorii za zbliżanie obszarów różnych kulturowo. Wyróżnionym jest:

Dr Odpurev Gankhuyagzgłoszony przez Ambasadę RP w Mongolii

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2011 roku organizował w Polsce wystawy artystyczne pod tytułem „Plamka Mongolska" we współpracy z ASP we Wrocławiu oraz Galerią Sztuki Impart. W latach 2011-2022 roku regularnie organizował wystawy, konferencje oraz wykłady polskich naukowców w Ułan Bator, m.in. prof. Jana Kukuly, prof. Rościsława Żerelika, prof. Andrzeja Rozwadowskiego. Od 2016 roku z ramienia Mongolskiego Uniwersytetu Edukacyjnego organizuje badania polsko-mongolskiej ekspedycji na pustyni Gobi pod kierownictwem prof. Mirosław Masojcia z Uniwersytetu Wrocławskiego – jest to obecnie najpoważniejszy wspólny polsko-mongolski projekt naukowy, wprost nawiązujący do działalności polskich archeologów i paleontologów, którzy są jedną z „wizytówek" Polski w Mongolii: „Wokół Tsakhiurtyn Hondi. Badania epoki kamienia pogranicza Ałtaju i Pustyni Gobi w Mongolii".

Wręczenie nagród zaplanowano wstępnie na czerwiec bieżącego roku, jednakże nie ustalono jeszcze miejsca uroczystości.

Warto przypomnieć, iż członkami i założycielami Kapituły im. Nagrody Benedykta Polaka są: Oddział Polski The Explorers Club, Miasto Łęczyca, Powiat Łęczycki oraz Towarzystwo Naukowe Warszawskie.

Nagroda im. Benedykta Polaka ma postać pieniężną i jest przyznawana w następujących kategoriach:

  1. Nagroda Główna dla obywatela polskiego.
  2. Nagroda dla obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi.
  3. Pula Nagrody może zostać rozszerzona o inne formy uhonorowania, jak wyróżnienia, stypendia, granty itp., stosownie do potrzeb i możliwości finansowych Fundatorów
    w danej edycji Nagrody.
źródło UM Łęczyca