Wyjątkowe wyróżnienie dla Łęczycy

20231110_174245-768x576
fot. UM Łęczyca

10 listopada br. podczas obchodów Święta Ostrowa Wielkopolskiego Burmistrz Łęczycy, Paweł Kulesza z rąk Prezydent Miasta – Beaty Klimek i Przewodniczącego Rady Miejskiej – Jarosława Lisieckiego odebrał wyjątkowe wyróżnienie – Medal Republiki Ostrowskiej przyznany Łęczycy w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i ochrony tożsamości narodowej i lokalnej.

Z inicjatywą nadania tego szczytnego wyróżnienia wystąpił Radny Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Pan Zygmunt Malik, który każdego roku uczestniczy w rocznicowych obchodach Bitwy nad Bzurą w Łęczycy.

W uzasadnieniu do wniosku czytamy:

„Przedmiotowy wniosek motywujemy intencją docenienia całokształtu działań Miasta Łęczyca, jego troski i nieustannej dbałości w zakresie kultywowania pamięci historycznej o uczestnikach Bitwy nad Bzurą, w tym żołnierzy 60 Pułku Piechoty, wśród których znajdowali się mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

Doroczne działania Samorządu Miasta Łęczyca na rzecz upamiętnienia Bitwy nad Bzurą, mają ogromne znaczenie dla ocalenia i dalszego przekazywania wiedzy o ważnych momentach naszej historii narodowej. Wspominając żołnierzy 60 Pułku Piechoty oraz ich poświęcenie w nierównej walce z hitlerowskim agresorem, przyczyniają się do pogłębienia świadomości historycznej oraz do zrozumienia wartości wolności i niepodległości, o które nasi przodkowie toczyli walkę podczas wojny obronnej 1939 roku.

Samorząd Miasta Łęczyca wypełnia tę rolę profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem, od wielu lat współpracując i dbając o dobre relacje z innymi samorządami, których mieszkańcy, blisko 84 lata temu toczyli heroiczną walkę w Bitwie nad Bzurą. Dotyczy to w dużej mierze żołnierzy pochodzących z Ostrowa Wielkopolskiego i okolic miasta. Poprzez organizację uroczystości oraz innych działań patriotycznych, Miasto Łęczyca aktywnie przekazuje przyszłym pokoleniom wiedzę o historii, umożliwiając jednocześnie oddanie hołdu tym, którzy walczyli i polegli za Ojczyznę. Ciągłość tych działań i zaangażowanie łęczyckiego samorządu w długotrwałą pracę nad kultywowaniem pamięci są godne uznania. […]

Korzystając z dorocznych zaproszeń Samorządu Miasta Łęczyca, jako społeczność Ostrowa Wielkopolskiego wspólnie pokazujemy z kolei, że pamięć o przeszłości jest wspólnym celem, a nasza narodowa historia zasługuje na pielęgnowanie i przekazywanie jej dalej. […]"

Bardzo dziękuję za piękny gest, jaki w stronę Łęczycy wykonali włodarze Ostrowa Wielkopolskiego. To zaszczyt i ogromny powód do dumy dla Łęczycy, dla mieszkańców naszego miasta. Czujemy się docenieni i cieszymy się niezmiernie, że nasze starania w zakresie utrwalania historii są zauważane. Historia jest niezwykłym świadkiem ludzkich dokonań. Polacy chwalebnie zapisali jej karty podczas II wojny światowej. Dziś nie jesteśmy w stanie opisać żadnymi słowami ich męstwa, cierpienia i zaangażowania, ale potrafimy docenić i wyrazić wdzięczność, stąd nasze działania – mówi Burmistrz Łęczycy, Paweł Kulesza.

źródło: UM Łęczyca