wersja testowa serwisu

Za nami posiedzenie Komisji Małych Miast ZMP. O czym rozmawiano?

Za nami posiedzenie Komisji Małych Miast ZMP. O czym rozmawiano?
fot. Związek Miast Polskich

Podział środków w ramach KPO, możliwości rozwoju JST przy stale rosnących obciążeniach finansowych oraz bieżące sprawy legislacyjne – to m.in. tematy majowego posiedzenia Komisji Małych Miast ZMP.

10 maja 2021 roku odbyło się posiedzenie online Komisji Małych Miast, w której udział wzięli członkowie Komisji, z następujących miast: Bytów, Chełmno, Dolsk, Głowno, Grodzisk Wlkp., Hrubieszów, Karlino, Krosno, Krotoszyn, Międzybórz, Nowe, Podkowa Leśna, Sandomierz, Skarszewy, Szczawno-Zdrój oraz miasta, które niedawno przystąpiły do Związku Miast Polskich: Grójec, Łęczyca i Polanica -Zdrój.

Po otwarciu obrad przez przewodniczącego Komisji Grzegorza Janeczka, burmistrza Głowna, głos zabrał Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP, który przedstawił bieżącą sytuację dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy oraz przypomniał o Kongresie Polityki Miejskiej, który odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2021 roku w Katowicach, w formule hybrydowej. Podczas Kongresu będzie omawiany projekt aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej.

Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku ds. legislacyjnych, omówił podział środków w ramach KPO na poszczególne komponenty, temat możliwości rozwoju jednostek samorządu terytorialnego przy stale rosnących obciążeniach finansowych oraz bieżące sprawy legislacyjne. Poruszył także kwestie systemowych zmian w ochronie zdrowia w kontekście centralizacji szpitali oraz bieżące aspekty subwencji oświatowej w obecnym roku.

W kolejnej części obrad głos zabrał ekspert ZMP, Janusz Szewczuk, prezentując temat roli przedsiębiorczości lokalnej w rozwoju małych i średnich miast. Przedstawił sytuację ekonomiczną miast uczestniczących w pracach komisji na podstawie danych dotyczących kultury, przedsiębiorczości lokalnej, atrakcyjności inwestycyjnej miasta i dostępności zasobów materialnych i niematerialnych dla rozwoju lokalnej gospodarki oraz efekty rozwoju przedsiębiorczości lokalnej dla budowania lokalnego kapitału społecznego i ekonomicznego oraz dochodów mieszkańców i finansów samorządów. Zaprezentował również założenia fundacji rodzinnej i jej roli w rozwoju lokalnego kapitału społecznego i ekonomicznego.

Na koniec wywiązała się dyskusja dotycząca powierzenia odbioru i transportu odpadów własnej spółce wodociągowej. Członkowie Komisji postanowili także zwrócić się do Zarządu ZMP z prośbą o zaopiniowanie projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej.

źródło: Związek Miast Polskich