Najważniejsze wideo w ele24

Za nami VIII Obchody „Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”

261-192112
fot. KPP w Łęczycy

9 kwietnia 2024 roku przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy odbyła się uroczystość upamiętniająca Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dla uczczenia pamięć pomordowanych policjantów Policji Państwowej związanych z Ziemią Łęczycką, przed tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę komendy złożono kwiaty i zapalono znicze. Były to już VIII obchody zorganizowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu na Wschodzie masowych grobów oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji. W tym roku przypada 84. rocznica tego wydarzenia. 

Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy w uroczystym apelu, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod tablicą upamiętniającą pomordowanych policjantów związanych z Policją Państwową na Ziemi Łęczyckiej udział wziął: Starosta Janusz Mielczarek, Zastępca Burmistrza Wojciech Czaplij. Obecny był Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r" w Łodzi. W imieniu służb mundurowych stawili się: pułkownik Grzegorz Tomaszewski Dyrektor Zakładu Karnego w Garbalinie, starszy brygadier Piotr Jóźwiak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, Tomasz Olczyk Komendant Straży Miejskiej w Łęczycy. Podczas uroczystości nie zabrakło Dyrektorów łęczyckich szkół wraz z pocztami sztandarowymi. 

Po wystąpieniu inspektora Zbigniewa Gruszczyńskiego głos zabrał Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939r." w Łodzi. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki pod tablicą upamiętniającą pomordowanych przez NKWD policjantów łęczyckiej komendy.

źródło: KPP w Łęczycy