Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - zmień opony na zimowe

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - zmień opony na zimowe
fot. KPP w Rawie Mazowieckiej

Policjanci przypominają, że nie ma w Polsce przepisu, który nakazuje zmianę opon. Jednak dbając o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg powinniśmy zdecydować się na zmianę ogumienia dostosowanego do pory roku. Jazda w okresie zimowym jest zdecydowanie trudniejsza w porównaniu do lata. Pogarszający się stan dróg, nieustanna wilgoć i niskie temperatury, wystawiają kierowców na ciężką próbę. Podstawowym elementem, o który powinniśmy zadbać w tym czasie są właśnie odpowiednie opony.

Eksperci twierdzą, że opona zimowa znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe różnią rzeźbą bieżnika od opon letnich. ,,Zimówki" zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg. Pamiętajmy, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków!

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu opon już wcześniej przez nas eksploatowanych?

1. Głębokość bieżnika-minimalna 1,6 milimetra. Tę wartość powinniśmy traktować jedynie orientacyjnie. Trzeba pamiętać, że aby opona zimowa skutecznie spełniała swoją funkcję, jej bieżnik musi posiadać przynajmniej 4 mm głębokości. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy więc pomyśleć o nowym komplecie ogumienia zimowego, dużo wcześniej niż przy granicznych 1,6 mm.

2. Wiek opon-przyjmuje się, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania, a po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany, nawet jeżeli wizualnie nie budzą zastrzeżeń. Datę produkcji opony zapisana jest na jej ściance bocznej i zakodowana w ciągu znaków zaczynających się od skrótu DOT. Cztery ostatnie cyfry tego ciągu to numer tygodnia i rok produkcji danej opony.

3. Korekcie ciśnienia powietrza. Nawet najlepiej przechowywane opony po kilku miesiącach składowania będą wymagały dopompowania.

Źródło: KGP