wersja testowa serwisu
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • BHP Łęczyca
  • Restauracja

[ZDJĘCIA] W Tumie powstało "Bezcenne miejsce - Muzeum Dziedzictwa Kościelnego"

Untitled

W dawnej organistówce parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie przy Archikolegiacie powstało unikatowe, przykościelne muzeum pn. „Bezcenne Miejsce - Muzeum Dziedzictwa Kościelnego". Znalazły się w nim eksponaty, przybliżające historię kościoła. Wczoraj (16 października) nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum, w którym uczestniczyli biskup łowicki Andrzej Dziuba i wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Na pomysł utworzenia niewielkiego muzeum wpadła Rada parafialna. Parafia w Tumie na utworzenie Muzeum otrzymała wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie blisko 50 tys. zł. Muzeum, oprócz kościelnego dziedzictwa będzie też propagować historię i dorobek kulturalny ziemi tumskiej. Jedna z sal jest poświęcona tradycji ludowej. W muzeum mają być też organizowane wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Przypomnijmy, że muzeum kościelne w Tumie istniało do 1939 r. i posiadało wiele cennych zbiorów. Budynek w czasie II wojny światowej był siedzibą wartowników niemieckich. Obecne Muzeum jest pierwszą taką jednostką działającą przy kościele parafialnym w diecezji łowickiej. Jak zauważył proboszcz parafii ks. Piotr Nowak takie małe muzea przykościelne działają już w wielu krajach, np. we Włoszech lub Hiszpanii.

Otwarcie muzeum poprzedziła uroczysta msza święta celebrowana przez ordynariusz diecezji łowickiej, biskupa Andrzeja Dziubę. Po niej odbył się koncert zespołu Trubadurzy.

Na otwarcie muzeum przyszło kilkadziesiąt osób, wśród nich parafianie, mieszkańcy Łęczycy i regionu. Obecni byli m.in. senator Przemysław Błaszczyk i dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Ryszard Grygiel.

Archikolegiata w Tumie jest największym kościołem romańskim w Polsce. Odbyło się tu kilkadziesiąt synodów kościelnych, uznawanych za pierwsze polskie sejmy. Kościół był siedzibą arcybiskupów do XVIII w. i pozostawał pod opieką królów polskich. W 1967 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i arcybiskup krakowski Karol Wojtyła prowadzili tu uroczystości kończące Millenium Chrztu Polski.

info: Urząd Marszałkowski w Łodzi