wersja testowa serwisu

[ZDJĘCIA] W Zduńskiej Dąbrowie po raz drugi odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród gości Marszałek Grzegorz Schreiber

Untitle_20200302-094610_1

W niedzielę (1 marca) w Zduńskiej Dąbrowie w powiecie łowickim po raz drugi odbył się Bieg Żołnierzy Wyklętych – ,,Tropem Wilczym". W uroczystościach wzięli udział: marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, radny PiS sejmiku WŁ Waldemar Wojciechowski oraz dyrektor departamentu kultury i edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Artur Michalak.

Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przy pomniku zamordowanej na Pawiaku Krystyny Idzikowskiej, łączniczki Batalionów Chłopskich. 

- O każdej śmierci w imię wolności Polski trzeba pamiętać – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. – Łączymy dziś w pamięci młodą dziewczynę Krystynę Idzikowską, która została zamordowana przez oprawców gestapowskich, z tymi którzy ponieśli śmierć z rąk komunistycznych zdrajców Polski. Żołnierze Wyklęci, to ludzie którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Ich walka przez wiele lat była zapomniana – podkreślił marszałek Schreiber. - Ich poświęcenie i śmierć zostały pogrzebane. My, współczesne pokolenie, musimy pamięć o Żołnierzach Wyklętych i stawiać ich na piedestale.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2010 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przypomina on nam o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nadal walczyli o wolną Polskę nie uznając rządów narzuconych przez układ jałtański. Święto ustanowione zostało w 2011 roku, wyznaczono je na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Od ośmiu lat uroczystościom upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych towarzyszy Bieg ,,Tropem Wilczym". Ideą biegu jest popularyzacja wiedzy o Żołnierzach Wyklętych a także promocja biegania jako formy spędzania wolnego czasu. W Zduńskiej Dąbrowie po raz drugi bieg został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną i Dom Kultury Gminy Zduny we współpracy z Dyrekcją i Nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie.

W biegu historycznym na 1963 m i w biegu otwartym na 4 km wzięły udział 194 osoby, w różnym wieku, od dzieci, młodzież po osoby dorosłe. Biegaczom towarzyszyli jeźdźcy na koniach ze stowarzyszenia rehabilitacyjno –edukacyjnego Karino. 

Bieg na 1963 metry, jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Na tym dystansie najlepszy okazał się dziś Kuba Wódka, uczeń II LO w Łowiczu.
- Bardzo chciałem oddać hołd Żołnierzom Wyklętym właśnie w taki sposób. Jestem patriotą i bardzo często uczestniczę w wydarzeniach, również sportowych o charakterze historycznym - powiedział po zwycięskim biegu Kuba.

Tą część uroczystości zakończyła modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych podczas Mszy Świętej z udziałem marszałka Grzegorza Schreibera w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym.

Ostatnim elementem dzisiejszych wydarzeń było widowisko słowno – muzyczne ,,O Fryderyku Chopinie" w dniu 210 rocznicy urodzin kompozytora. Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej nr.1 im. Oskara Kolberga w Warszawie, odbył się w Muzeum w Łowiczu.

info: Urząd Marszałkowski w Łodzi (Beata Graszka/ Zdjęcia: Adam Staśkiewicz)