wersja testowa serwisu

Zduńskowolscy policjanci włączyli się do akcji Road Safety Days

269-136279

Wzorem lat ubiegłych, w dniach 16-22 września 2021, podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzona jest akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (dawniej projekt EDWARD) mająca na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach w całej Europie do zera przez co najmniej jeden dzień w roku. Kampania zachęca użytkowników dróg do ponownego przemyślenia swoich zachowań w celu uczynienia europejskich dróg bezpieczniejszymi.

ROAD SAFETY DAYS to działania policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO, czyli zero ofiar śmiertelnych. Akcja ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg. Bardzo duży nacisk został położony na rozpowszechnienie informacji o przedsięwzięciu w lokalnych mediach, co ma przełożyć się na dotarcie do jak największej liczby odbiorców, którzy swoją odpowiedzialną postawą wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na zduńskowolskich drogach.

21 września 2021 roku policjanci podczas przeprowadzania kontroli drogowych wręczali takżę kierowcom deklarację Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ROADPOL. Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiącego, blokowanie przejść dla pieszych, parkowanie na drogach dla rowerów czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków. Dlatego też ROADPOL chciałby, aby każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią akcji i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Źródło: KPP Zduńska Wola