wersja testowa serwisu
  • AllePaznokcie - maseczki - ELE24
  • BHP Łęczyca
  • Restauracja

Zmarł Edward Miziołek, filokartysta, pasjonat historii Ziemi Łowickiej

candle-2369514_960_720

Z żalem i smutkiem informujemy, że wczoraj, 15 lipca 2020 r. w Łodzi zmarł Edward Miziołek, znany kolekcjoner starych książek, gazet i przede wszystkim kart pocztowych ilustrujących Łowicz i okolice. Był prawdziwym pasjonatem historii Ziemi Łowickiej. Pochodził z Jackowic w gm. Zduny.

Edward Miziołek po studiach na stałe zamieszkał w Łodzi, ale nie zapomniał o ziemi łowickiej. Przez ponad 30 lat pracował jako geolog przy poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż surowców mineralnych, a przez następne 15 lat w Oddziale Geologii i Górnictwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Był doktorem nauk przyrodniczych, autorem 120 publikacji, prezentujących występowanie i zagospodarowanie surowców skalnych regionu łódzkiego.

Redaktorem licznych artykułów prasowych. Pomysłodawcą i realizatorem przeszło 30 wystaw pocztówek ze zbiorów własnych oraz autorem pierwszego, źródłowego opracowania historii karty pocztowej na terenie Ziemi Łowickiej. Monografia ta opatrzona tytułem „Łowicka pocztówka 1899-1999" nagrodzona została Złotym Ekslibrisem przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi, jako najlepsza książka popularnonaukowa wydana w 2000 roku w województwie łódzkim.

Był wieloletnim członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi, a od czerwca 1999 roku również członkiem Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki i od 2005 r. Stowarzyszenia Autorów Polskich. W pamięci wielu osób zapisał się jako niezwykle miły i ciepły człowiek, z którym rozmowa należała do dużej przyjemności. Posiadał ogromną wiedzę w dziedzinie, którą się zajmował i potrafił barwnie przekazywać zdobytą wiedzę.

Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej" i Złotą Odznaką „Zasłużony dla polskiej geologii", nadaną w 1979 roku przez Centralny Urząd Geologii.

źródło: UM Łowicz