Najważniejsze wideo w ele24

Zmarł generał brygady Adam Marczak

DSC_5205
fot. UM Łęczyca

Władze Miasta Łęczyca, z ogromnym bólem, żegnają generała brygady Adama Marczaka, który dowodził 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W czasie swojej służby okazywał swoje wsparcie naszemu Miastu.

Dziękujemy za obecność, przyjaźń, wspaniałe poczucie humoru, serdeczność i zaangażowanie w życie Łęczycy, za otwartość na realizację wspólnych patriotycznych uroczystości. To był dla nas zaszczyt móc współpracować z Adamem Marczakiem. Składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.

Generał brygady Adam Marczak urodził się w 1971r. w Żarnowie. W 1994r. rozpoczął zawodową służbę wojskową w szeregach 6 Brygady Powietrznodesantowej. W latach 2005r. i 2006r. pełnił funkcję szefa sztabu Międzynarodowego Batalionu EUFOR w Bośni i Hercegowinie, a w 2009r. objął stanowisko zastępcy Grupy Bojowej w ISAF w Afganistanie. Kolejne lata służby poświęcił Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych oraz Dowództwie Komponentu Operacji Specjalnych NATO (NSOCC-A) w Afganistanie.

4 lipca 2017r. został dowódcą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którą dowodził do 1 lipca 2020 roku. 2 maja 2019r. otrzymał nominację na stopień generała brygady.

Swoją misję i pracę kontynuował w Inspektoracie Rodzajów Wojsk DG RSZ, a następnie na stanowisku zastępcy szefa sztabu ds. Wsparcia i Wspomagania w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu we Francji. Od 1 września 2023r. pełnił funkcję szefa sztabu Dowództwa Operacji EU Althea w Mons.

26 marca 2024r. zmarł nagle w Mons w Belgii z przyczyn naturalnych, w czasie wolnym od służby.

źródło: UM Łęczyca